Porady

Revolut przenosi rachunki do Polski

Co to jest Revolut?

Dla niewtajemniczonych, zaczynamy od podstaw. Karta Revolut wraz z aplikacją to produkt brytyjskiego start-upu. Firma została uruchomiona w lipcu 2015 roku, a dzisiaj posiada już ponad 3 mln klientów (z czego 300 tys. w Polsce). Jej specjalizacja to karta wielowalutowa podpięta pod aplikację o ogromnej funkcjonalności. Co ważne, kiedy mówimy o 3 mln klientów, mamy na myśli Europe, bo jest to fintech europejski, którego USA czy Azja może nam jeszcze zazdrościć. Ci klienci zrealizowali z Revolutem już 270 milionów transakcji wartych ponad 40 miliardów dolarów. Robi wrażenie jak na młody startup. Firma Revolut zatrudnia na świecie ponad 600 osób, z czego najwięcej spośród nich, bo ponad 400 pracowników – niespodzianka – w Krakowie!

Co sam Revolut mówi o sobie:

„Jesteśmy tu dla osób, które nie mają zamiaru osiedlać się w jednym miejscu i które poszukują lepszych rozwiązań i doświadczeń we wszystkim, czego się podejmują. (…) Darmowe, międzynarodowe przelewy pieniężne i wolne od opłat wydatki globalne – zawsze według międzybankowego kursu walut. Revolut to jedyna bankowość alternatywna stworzona dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz zaprojektowana z myślą o światowym stylu życia. Witaj w świecie wykraczającym poza bankowość. Witaj w Revolut.”

Revolut przenosi rachunki powiązane kart prowadzone w PLN dla polskich klientów do Danske Bank w Polsce. Zmiana na razie nie dotyczy rachunków w innych walutach – są one obsługiwane przez bank brytyjski.

Co to oznacza i co daje? Klienci będą mogli zasilać i obciążać Revoluta złotówkami robiąc zwykły przelew Elixir. To dużo szybciej niż SWIFT, a i taniej dla Revoluta. Mój rachunek już jest powiązany z NRB w Polsce (podobno miałem szczęście, bo to jeszcze faza testów), numer banku to 23600018, co formalnie oznacza: 
DABA Dział Płatności Masowych 
czyli dział płatności masowych centrali Danske Banku. Rachunek płatności masowych oznacza, że jest to jakby nasze indywidualne saldo w rachunku prowadzonym dla Revolut – to nie jest konto osobiste! Nie mniej jednak można przelewać na nie kwoty bez limitów typowych dla kart, także np. wynagrodzenie. Limity te zostały niedawno zniesione, Revolut jednak może w dalszym ciągu weryfikować pochodzenie większych kwot (procedury przeciwko praniu pieniędzy). Dotąd miałem obawy co do tego, że banki czepią się obciążenia swoich kart na rzecz Revolut i wprowadzą jakieś prowizje. Teraz taki ruch nie ma wielkiego sensu.

Kolejna zmiana to wprowadzenie wsparcia klientów (czat w aplikacji w g.10.00-18.00) po polsku, dzięki czemu znika bariera językowa. Dobre wieści, które mogą zaowocować większą popularnością najlepszej karty wielowalutowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *